Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality > IDS JMK

IDS JMKDatum konání:
1.10.2017

Cyklosezóna IDS JMK začíná na Velký pátek

TISKOVÁ INFORMACE - LETÁK

Počet přepravených cyklistů ve vlacích i cyklobusech IDS JMK se každoročně zvyšuje. Mimo vlaků, kde je možné kola přepravovat celoročně, je v tradičním termínu od poloviny dubna opět zahájen provoz cyklobusů. Jejich provoz bude letos zajištěn od Velkého pátku 14. dubna až do 1. října.

V IDS JMK bude od pátku opět možné přepravovat jízdní kola v cyklobusech. Celkem se jedná o 10 regionálních autobusových linek, které obsluhují významné turistické destinace v kraji. Můžete s nimi dojet do okolí Oslavan a Mohelna, Kunštátska a Olešnicka, Boskovicka a Velkoopatovicka, Moravského krasu, Drahanské vrchoviny, Ždánického lesa a Bílých Karpat.

Nejsou určeny jen pro obyvatele Brna, ale mohou je využít i cestující z řady měst a obcí na jejich trase – např. Blanska, Boskovic, Vyškova, Bučovic, Rousínova, Kyjova, Veselí nad Moravou…

Spoje jsou zajištěny o víkendech a o státních svátcích několika odjezdy denně. Část autobusů je vybavena přívěsným vozíkem s kapacitou do 20 kol, ostatní spoje umožňují připevnění max. 5 kol na záď autobusu. S výjimkou jedné linky všechny spoje začínají na významných přestupních uzlech v okolí Brna, kam lze snadno dojet vlaky – do oblasti Blanenska a Boskovicka nízkopodlažními.

Vedle cyklobusů lze jízdní kola v IDS JMK přepravovat po celý rok ve všech vlacích. V osobních vlacích je kapacita pro přepravu kol větší. Zavedeny jsou i dva speciální cykloturistické vlaky Pernštejn (o víkendu ráno z Brna přes Tišnov, Nedvědici, Bystřici nad Pernštejnem do Žďáru nad Sázavou a dále pak z Expres Pálava-Podyjí (do letních prázdnin jede z Brna do Mikulova, později pojede v trase Brno – Břeclav – Mikulov – Znojmo – Šatov).

V Brně je přeprava jízdních kol po celý rok povolena ve spojích městské dopravy. Navíc lze využít dvě linky s nosiči na jízdní kola – linku 55 obsluhující Mariánské údolí a linku 57 spojující Husovice a Lesnou se Soběšicemi, Útěchovem a Vranovem. Už mimo Tarif IDS JMK se kola přepravují i na lodích na Brněnské přehradě.

V letošním roce jsou nově upravena tarifní pravidla pro přepravu kol v tarifu IDS JMK:

  • Držitelé předplatních jízdenek IDS JMK pro dva a více dnů přepravují kola v zónách 100 + 101 zdarma a to jak v linkách městské dopravy, tak ve vlacích i v regionálních cyklobusech. Doplácí se pouze základní jízdenka pro potřebný počet mimobrněnských zón.
  • Kdo nemá předplatní jízdenku pro zóny 100 + 101 pro dva a více dnů, platí za přepravu kola základní jízdné jednotně ve všech vozidlech IDS JMK včetně brněnské městské dopravy. Základní jízdné se platí i při přepravě mimo Brno.
  • Pro cesty na kratší vzdálenosti se vyplatí využít jednorázové jízdenky. Při cestách na větší vzdálenosti je pak nejvýhodnější 24hodinová jízdenka IDS JMK pro jízdní kolo za 70 Kč. Koupíte ji na vlakových stanicích a u řidičů cyklobusů.

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu pan Bc. Roman Hanák zdůraznil, že „cílem Jihomoravského kraje při zavádění cyklobusů je co nejefektivněji využít víkendovou nabídku spojů. Náklady na provoz cyklopřívěsů nebo nosičů kol jsou v porovnání s ostatními náklady jen minimální.“ Tento způsob dopravy hodlá Jihomoravský kraj dále rozvíjet. „Pokud nenastanou komplikace, již příští rok by mohly vyjet o víkendech cyklobusy mezi Brnem a Znojmem,“ upřesnil náměstek Hanák.

Ředitel společnosti KORDIS JMK, ing. Jiří Horský doplnil, že „aktuálně byl KORDIS osloven provozovatelem Bukovanského mlýna, turistické atrakce v blízkosti Kyjova, který buduje novou zastávku v této lokalitě obsluhované cyklobusovou linkou 642.“ Možná ještě letos ji budou moci cyklisté využít.

Více informací najdete v přiloženém letáčku nebo na www.idsjmk.cz/cyklo.

Dne:  12. 04. 2014

Zpracoval: KORDIS JMK, a.s.

Kontakt: Ing. Jiří Horský, ředitel společnosti, tel. 543 426 651

 


Vyhledat v textu

http://www.idsjmk.cz/

http://www.risy.cz/


http://mesta.obce.cz/

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/6966/place


edb.cz

www.czechpoint.cz

www.linka199.cz

Návštěvnost stránek

277907
radejov_footer.png