Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Kniha o strážnickém malíři Františku Cundrlovi

Kniha o strážnickém malíři Františku CundrloviDatum konání:
15.3.2021

Cundrla 7.jpgKniha o strážnickém malíři Františku Cundrlovi

Filip Gorazd Martinek, mladý strážnický autor, vydává již třetí knihu. Tento, původně studovaný umělec, se stal magistrem teologie a filosofie a nyní se chystá na dráhu duchovního. Již několik let se systematicky zabývá dílem Františka Cundrly a pořádáním kulturně-duchovních akcí ve strážnické synagoze. Ostatně o tom také vydal loni knížku - průvodce synagogou a židovskou čtvrtí (Historie a duchovnost synagogy ve Strážnici). Autor spolupracuje také s panem Stanislavem Práškem z Hrubé Vrbky na Vrbeckém muzeu, chápe se duchovního odkazu sv. mučedníka vladyky Gorazda II., Jana Amose Komenského a duchovnosti v regionu celkově.

Na počátku našeho projektu stojí snaha zaznamenat něco málo o téměř zapomenutém  strážnickém malíři. Záhy se však objevují v jeho rodném městě hlasy, které volají po tom, aby vznikla kniha. Z nepatrného začátku před námi vyvstává barevná publikace plná obrazů a textů o obrazech. Několikaleté úsilí tak vrcholí snahou o vydání knihy.

 

František Cundrla (1943–2011) byl strážnický malíř a vysokoškolský pedagog. Kniha se věnuje jak jeho životu a dílu, tak i problematice zjevení obrazu, o kterém pojednává jakožto o fenoménu filosofickém a teologickém. Má tedy přesah pro další poznání a úvahy čtenáře, kterého se snaží dovést za všední pohled na věc, nalézt odpověď na otázku, jak vůbec obrazy vnímáme a jak se nám dávají poznat.

 

Autor nejdříve o Cundrlovi napsal několik poznámek, následně vytvořil článek na Wikipedii, sepsal o něm podrobnější práci již během studií a dnes, po letech příprav, jeho snaha vrcholí přípravou knihy. Sehnat peníze v dnešní době, a ještě na slováckého malíře, není snadný úkol. Nicméně samotní Strážničané už udělali mnohé vstřícné kroky - díky štědrým dárcům se během několika let shromáždila částka 52 000 Kč na transparentním účtu. Nezačínáme tedy úplně od nuly. Výroba knihy stojí ovšem dvakrát tolik, proto jsme spustili kampaň na Doniu, portálu, který se stará o potřebné, charitativní akce, pomáhá na svět nezávislým, vzdělávacím projektům. Budeme moc rádi, pokud si knihu přes Donio objednáte i Vy a tím pomůžete realizovat celý projekt. Díky Vám máme šanci knihu dofinancovat a dovést ji do zdárného konce. Vzdejme společně poctu zapomenutému malíři, jehož tvorba se jistě objevuje také v nejedné radějovské domácnosti.

 

  

 

Odkaz na projekt (priorita): https://www.donio.cz/cundrla

Další informace o knize i panu Martinkovi případně najdete na stránkách autora: https://www.gorazd.cz/cundrla/